10 tootmise digitaliseerimise tarkust Coach Carterilt
Maido Janke
Foto: Paramount Pictures
Ma olen elus kogenud, et kui saavutad ühes tegevuses meisterlikkuse, siis saad kasutada samu põhimõtteid mõnes teises valdkonnas selleks, et saavutada ka seal suurepäraseid tulemusi. Olen tegelenud väga palju jooksmisega ning ei möödu päevagi, kui ei teki võimalusi võtta maratonidel omandatud tarkusi, mida panna igapäevase elu konteksti.

Järgnevalt leiame sarnasusi korvpalli ja tootmise digitaliseerimise vahel. Selleks toetume filmi "Coach Carter" alusainetele, milles on lahti rullunud kõige olulisemad põhimõtted, kuidas saada häid tulemusi. Filmis nähtuga saame suurepäraselt tuua paralleele tootmise digitaliseerimise kontekstis.

Võib tunduda uskumatu, et korvpalli ja tootmise vahel võib olla tugevaid seoseid, kuid kas need kaks asja on ikka erinevad? Tõmbame kolm olulist paralleeli:


  1. Korvpall on meeskonnamäng, mis tähendab, et ainult ühe staariga tulemust ei tule. Hea tulemuse jaoks on vaja teha koostööd ning oluline on kõigi panus. Sama kehtib tootmise digitaliseerimisel. Nõrgim lüli määrab tulemuse nii korvpallis kui tootmise digitaliseerimisel.
  2. Korvpallimäng ja tootmise digitaliseerimine on mõlemad tulemusele orienteeritud tegevused, mille üldised elemendid on muutumatud, aga erinevaid võimalusi nende sooritamiseks on hulgaliselt. Tulemus korvpallis on selgelt ja arusaadavalt mõõdetav, nagu ka tootmises.
  3. Sul on vastane, kes iga kord võib üllatada, sama kehtib tootmises, kus sul on palju vastaseid. Vastased, keda tootmises tihti kohata võib on: aeg, mida on alati liiga vähe; materjal, mida pole õiges kohas; pudelikael, mis liigub mööda tootmist ringi; masinad, mis ei käitu alati nii nagu plaanis.
Selle filmi kõige olulisem paralleel peitub selles, kuidas saada kiiresti muutuv keskkond oma kontrolli alla

Võtame välja 10 elementi, mis sobivad kirjeldama nii korvpallimängu kui tootmise digitaliseerimist.

1. Tee kokkulepe põhimõtetes Coach Carter lasi enne alustamist kõigil allkirjastada lepingu, kus olid kirjas reeglid. See on oluline ka tootmise digitaliseerimises. Inimesed, kes hakkavad digitaliseerimisega tegelema peavad ühte moodi saama aru, mida neilt oodatakse ja mida nad tegema peavad hakkama. Need on olulised eeldused tulemuseni jõudmiseks. Kokkulepped annavad kõigile selguse ja raamistiku milles tegeleda.
2. Alusta distsipliinist – Carter alustas lihtsast asjast, et kõik peavad õigel ajal kohal olema. Läbi selle ehitas ta ülesse distsipliini eesmärgiga automatiseerida see osa protsessist, mis määrab ära põhilise osa tulemusest. Tootmise kontekstis on analoog inimesed, masinad ja materjalid. Selleks, et tootmine saaks tõrgeteta toimida peavad nad kõik olema õigeaegselt olemas ja kättesaadavad. Kolm asja korraga ette võtta võib tunduda palju. Kõige olulisemad on inimesed! Kui sul on masinad ja materjalid tootmises olemas, aga inimesi pole, siis ei saavuta sa tulemust. Alusta sellega, et kogu tiim on õigel ajal kohal ja saavad ühel ajal alustada.
3. Alusta lihtsatest asjadest – see on film, kus kätekõverduste hulk ületab isegi viiega jagades hoomatavat inimvõimete piiri. Sellega ehitati üles üldist füüsilist võimekust teha tugevat sooritust. Paljud harjumused surevad välja seepärast, et võetakse ette asju, mida ei suudeta igapäevaselt järjepidevalt järgida. Selleks soovitame ka meie, et võta ette kõigepealt digitaliseerimise kõige lihtsam tegevus. Alusta väikselt, tee see selgeks ja automaatseks ning kui oled kindel, et see püsib võta ette järgmine level.
4. Liigu samm sammu kaupa – filmis ei liigutud tervikliku mängu juurde enne, kui mänguelemendid olid selged. See on hea viis, kuidas asja enda ja teiste jaoks lihtsana hoida. Leia see järgmine arengukoht, võta see ette ja tegele sellega järgnevad 3 kuud kuni see teema on selge. Kui selgus on olemas, siis see on suurepärane eeldus, et järgmine samm ette võtta. Tean, kiusatus on kohe mängima hakata! Teeme kohe kõik, all-in stiilis. Mõttena tore, teostuses keeruline. Kui sinu jaoks on oluline tulemus, liigu sammude haaval. Kui sa täna teed ostutellimused telefoniga, siis alusta selle digitaliseerimisest. Kui ostutellimused on süsteemselt digitaliseeritud, siis võta ladu ette. Kui laoseisud paigas, saad liikuda tööpositsioonil tööde raporteerimise juurde. Liigu samm-sammu haaval, ehita omale oskused ühes valdkonnas üles ja siis liigu edasi.
5. Räägi "miks" lugusid – Carteril oli iga asja kohta olemas lugu, mis rääkis sellest, mis on käesoleva tegevuse põhimõte. Sellised lood on igas ettevõttes olemas. "Me ei saanud õigel ajal valmis, sest materjali ei olnud. Me ei teadnud kas materjal oli tellitud ja avastasime selle alles tootmise käigus jne." Neid hetki on tulnud ette igas tootmises. Tee need looks, mida kõik Sinu meeskonnas teavad ja omal nahal on tunnetanud. Rakenda neid oma ettevõetavate sammude kirjeldamiseks ja räägi neid uuesti ja uuesti. See on oluline selleks, et kõik teaksid mida ja miks nad teevad hetkedel kui see tegevus tundub raske ja keeruline.
6. Kui miski töötab siis räägi sellest – korvpallis on asi lihtne, sa kas võidad või kaotad. Kui alustad tootmises digitaliseerimisega siis võidud ei tule kiiresti. Sinna jõuab läbi aja, süstematiseerides keskkonda samm-sammu haaval. Tulemusi tuleks vaadata sellest punktist, millega tegeled. Tähista võite, kui oled jõudnud soovitud vahetulemuseni. See aitab sinu tiimil näha, et te juba võidate ning usk teekonnaga kaasa liikuda kasvab. See on oluline, sa vajad seda, kui võtad järgmisi elemente ette.
7. Raskused on normaalsus – kui teed midagi esimest korda ja püstitad suured eesmärgid siis takistused ja probleemid on normaalne nähtus. See näitab, et liigud õiges suunas, need on tegelikult isegi tervislikud ja tervitatavad. Carteril oli mängijaid, kes ei tulnud kohale, ei järginud reegleid või polnud nõus nende reeglitega mängima. Jah, see on raske, aga kui eesmärgid on paigas siis on otsustamine lihtne. Kui usaldad protsessi ja tegevused on õiged, siis jõuad soovitud kohta varem või hiljem. Seega õiged probleemid on head, need näitavad, et soovitud muutus hakkab toimuma. Kõiki üles kerkivaid teemasid ei pea hüppama kohe lahendama, kaasa oma meeskonda asja üle arutlema. Nad leiavad viisi, kuidas seda lahendada.
8. Tea oma numbreid – faktid räägivad alati kõvemini kui arvamused. Tihti liigub palju arvamusi, mis ei ole numbriliselt tõestatud. Näita mulle tippsportlane, kes ei teaks oma numbreid. Jooksja teab võitja keskmist aega, rajarekordit, osalejate arvu ja teisi olulisi näitajaid. See on väga oluline informatsioon, see aitab panna konteksti seda, kus sa oled, kuidas liigud ja kuhu soovid jõuda. See, millised on n.ö õiged numbrid tuleks paika panna üheskoos. Sama kehtib tootmises. Teadmata möödunud kuu tootmisnumbreid on võimatu seada eesmärke tulevikuks.
9. See on tiimi sooritus – korvpallis on selge, et kui üks kukub läbi siis kõik kannatavad. Sama on tootmises, see on tiimitöö. Mida kõrgemad palgatasemed ja targemad inimesed seda olulisem see on. See ei pruugi sulle isiklikult meeldida aga tiim on olulisem kui indiviidi soovid. Sa teed seda tiimi nimel, suure pildi nimel, et kogu tervik läheks paremaks. Sinu valdkond võib muutuda hetkeks „keerulisemaks" kui enne, kuid üldine pilt ja koostöö paranevad.
10. Tulemused peavad toetama – Carteri tiimil tulid võidud korvpalliplatsil, aga õpingutes jäid need tulemata. See on väga oluline ka tootmises. Mida rohkem ja pikemalt digitaliseerimisega tegeleda seda suuremat efekti peaks nägema majandustulemustes. Tootmise digitaliseerimine on meetod, millega saad keerulisest protsessist ülevaate ja väljakutsetest õppida. See õpitu tuleb nüüd viia praktikas teadmisteks, mille põhjal teha paremaid otsuseid, et mõju oleks nähtav kasumiaruandes suurema kasumi näol. Kui seda ei ole tuleb mängu kurb statistika, mida Coach Carter ka oma mängijatele väga illustreerivalt tutvustas.
Eelnevale toetudes saame tuua välja moto: "mõtle suurelt, alusta väikselt".

Alustades väikeste sammudega, mida suudad iga päev teha järgnevad 3 kuud lood vundamendi, millele saad järgmised asjad ehitada. Isegi, kui kolme kuuga see asi ei õnnestu, võidad ikkagi. Võidad teadmises, mis toimib ja mis mitte. Kas võtsid liiga suure eesmärgi, lahendasid valet asja või keskkond muutus või oli veel midagi muud. Aga sa juba õppisid ning tänu sellele liikusid edasi. Tead palju paremini mida ja kuidas teha järgmisena.

Abiks tuleb kui kaasad kellegi, kes on seda juba teinud ja kõiki neid asju näinud. Enda isikliku Coach Carteri, kes aitab kaasa mõelda ja mõtestada, mis on oluline ja millest alustada. Meil Eziilis on digitaliseerimisega palju kogemusi, mida oleme alati valmis jagama.
Head digitaliseerimist!


Maido Janke
CEO @ Eziil
Küsi personaalset demo
Koostame ühe teie toote põhjal Eziili demobaasi ja näitame, kuidas töötab Eziil teie tootmises
©2020 All rights reserved. Eziil Production intelligence OÜ
Kontakt


  • Eziil Production Intelligence OÜ
  • info@eziil.com
  • +372 668 3095
  • Carl Robert Jakobsoni tn 11, 71020 Viljandi