COVID-19 mõju Eziili 12. töönädalale
Erakordne olukord nõuab erakordset käitumist. Möödunud nädalal hakkas Eestis aktiivselt levima koroonaviirus. Meie peakontor asub Viljandis ning ka Viljandis tekkisid intsidendid, mille tulemusena suleti gümnaasium ja järgmisel päeval tuli välja teadaanne üle-eestilisest haridusasutuste sulgemisest.

Hindasime olukorra tõsidust ja otsustasime, et Eziil läheb esmalt üheks nädalaks (7.päevaks) offsite. Me jätkame oma tegevustega kodudest, kõik kohtumised on ära jäetud ning püüame vältida füüsilist kontakti välismaailmaga.
Miks me nii otsustasime?

Tiim on number 1, kui pole tiimi, pole Eziili. Analoog lennukist, kõigepealt mask pähe endale ja siis võib asuda teisi aitama. Seega tiim peab olema terve, et me suudaksime Eziili käimas hoida ja võetud eesmärke täita.

Kuigi viirus pole ehk nii ohtlik noorematele on selle levik ülimalt lihtne. Isegi kui sa tunned, et sulle see ohtu ei kujuta, peab mõtlema inimeste peale enda ümber - perekond, sõbrad, tiimiliikmed, partnerid ja kliendid. Kõigi tervislik seisund ja viiruste vastuvõtlikkus on erinev, seetõttu tuleb vaadata suuremat pilti.

Riigis on võetud kasutusele tugevad meetmed, et viiruse levikut peatada. Ilmselgelt on sellised tõsised meetmed kasutusele võetud põhjusega. See pole koht kritiseerimiseks ja kommenteerimiseks, vaja on tegutseda, et levik peatada.


Takistusi ja probleeme tuleb elus ikka ette. Küsimus on selles kui kiiresti sellest välja tullakse ning kas selle tulemusena olema tugevamad või nõrgemad?


Mõtleme meeskonnaga, kuidas on meil võimalik toimuvast võimalikult kiiresti välja tulla. Meie võimalus on siinkohal katsetada full-scale kaugtöö vormi. Selle käigus saame näha, millised on võimalused, millised ohud ja takistused tekivad. Me näeme esmapilgul põhilist väljakutset planeerimises, kommunikatsioonis ja efektiivsuses. Oleme igat teemat käsitlenud, et riske maandada ja võimalusi võimendada.


Plaan ja eesmärgid
– samas ruumis olevatel inimestel on võrdlemisi lihtne koos asju juhtuma panna. Selleks et sõnum kohale viia saad rääkida, kasutada kehakeelt, joonistada ning teha veel igasugu asju. Eraldi töötades on see kõik oluliselt keerulisem, sest igaühel on erinev nägemus ja tegevused ei käi sünkroonis. See on nagu tootmises, kui sul on iga osakond üksteisest 15 km kaugusel.

Kuidas tagada, et kõik teeksid seda, mida vaja? Selleks võtsime kasutusele järgmised meetmed:

 • Leppisime kokku 14 erinevas teemas, mida nädala jooksul teeme;

 • defineerisime igasse teemasse planeeritud tegevused;

 • kirjeldasime iga teema lõikes eesmärgi, kuhu soovime nädala lõpuks jõuda;

 • määrasime teema eest vastutava isiku;

 • määrasime tiimi liikmed, kes selles tegevuses osalevad.

Selge plaan ja eesmärk tagavad, et kõik saavad asjadest ühtemoodi aru. Selliselt on võimalik jõuda tulemuseni.


Kommunikatsioon – kõik teavad ütlust, et parem käsi ei tea, mida vasak teeb. See juhtub lihtsalt kui inimesed töötavad eraldatult. Tiimitunnetus, ühtsus, üksmeel ja sotsiaalne side, mis kõik on edukaks tiimi tööks vajalikud on ohus. Selleks, et neid riske maandada teeme järgnevat:

 • Standup check-in igas tiimis Slacki vahendusel iga 24 tunni järel;

 • standupiga oleme kursis, millega igaüks tegeles, plaanib tegeleda ja kas on tekkinud probleeme;

 • standupil hindame tunnetust skaalal -2 kuni +2, et saada aru emotsionaalsest seisundist;

 • kasutame kommunikatsiooniks Slack kanaleid ja privaatset vestlust;

 • Ideed, mida on vaja anda edasi suuremale hulgale inimestele anname videona;

 • arutelus eelistame kõnet pikkadele meilidele ja chatile.

Personaalne vestlus annab alati parima tulemuse, et kõik saavad teemast ühtemoodi aru ning sul on võimalik veenduda läbi kehakeele või küsimuste, kas sõnum jõudis kohale. Sellest teine äärmus on ainult e-maili, kus tihtilugu tagasiside ring on pikk ja sõnumi kohale jõudmine sõltub vastuvõtjast. Meie eesmärk on tagada, et suhtlus toimuks, kõik mõistaks üksteist, keegi ei jääks üksi, teadmisi jagataks ning kõik, mis plaanitud saaks tehtud!


Efektiivsus – keskkond määrab väga suurt rolli, et saavutada suurepäraseid tulemusi. Kontoris toimub palju ja vahel tundub, et keskendumine seal on keeruline, samas on kõik selles keskkonnas suunatud samale eesmärgile. Kodus on asjad aga keerulisemad, teised pereliikmed ja erinevad ümbritsevad ahvatlused tekkitavad hoopis uut tüüpi väljakutse.

Selleks, et kõik toimiks võtab Eziilane ette järgnevat:

 • fikseerib ajabloki tööülesannete täitmiseks;

 • informeerib sellest kõiki teisi osapooli kodus, et hoida fookust;

 • vähendab ümbritsevast keskkonnast tulenevaid ahvatlusi, mis võiksid fookust hajutada;

 • võimalusel tekitab omale eraldatud ruumi töö tegemiseks;

 • teeb regulaarseid check-out tegevusi, et hoida keha liikumas;

 • lõpetades teistega seotud tegevuse, annab kõigile seotud osapooltele teada;

 • teeb selget vahet, millal algab tööaeg ja millal isiklik aeg.

Kodus töötadesl on väga lihtne minna üle piiri tehes pidevalt tööd või veel hullem, teha isiklike asju ja töö asju segamini. Kui kõik on prioriteetne siis pole seda miski. Seega Eziilane keskendub, paneb fookuse paika ja teeb kokkulepitud teema efektiivseimal viisil ära.
Olukord on keeruline, meie ümber on palju segadust ja paanikat. Tulevik on ebaselge ning see, kuidas see kõik meie elusid muudab ei oska keegi veel öelda. Me siiski püüame sellest olukorrast õppida ja leida selles võimalusi. Meil on võimalik õppida nutikamalt koos töötama distantsilt, mis on meie jaoks vältimatu arvestades meie tuleviku laienemise eesmärke. Juba täna on Eziilil kolm kontorit, inimesed erinevates kohtades ning kliendid üle Eesti, seega kaugtöö pole meile midagi uut. Me pole lihtsalt seda eelnevalt nii teravalt ja jõuliselt teadvustanud. Nüüd on meil võimalus seda teha.


Ma usun, et Eziili tiim saab tänu sellele tugevamaks ja osavamaks.


Soovin kõigile tugevat tervist, selget meelt ja loovust, et eesseisvates väljakutsetes näha võimalust.


Maido Janke
CEO @ Eziil
©2020 All rights reserved. Eziil Production intelligence OÜ
Kontakt


 • Eziil Production Intelligence OÜ
 • info@eziil.com
 • +372 668 3095
 • Carl Robert Jakobsoni tn 11, 71020 Viljandi